Jak šel čas – vrh A

25.-26.3.2018 – Tak a je to tady!
V neděli 25.3.2018 se po té, co nás již několikrát  zmátla „budováním“ hnízda, Gwen dala do porodu.

Ale to opravdové „něco“ se událo kolem 21.h večer. Veterinářka na telefonu nás uklidnila, že to bude ještě na pár hodin než něco opravdu bude. No a po 3 h úporného snažení se podařilo dostat ven první štěně. Docela velké a protože asi také bylo docela dlouho „na cestě“, tak ho bylo třeba oživovat. Bohužel se po 5, 10 a samozřejmě ani 20 min oživení nepovedlo, takže start opravdu nic moc. Oživování se dalo čekat,  třeba u posledního a spiš úspěšné, a ne na začátek a ještě bez výsledku.

Po necelých 2 h se dostalo na svět 2., trochu menši, stejně „černé“ jako to první, jen nějaké bílé znaky. To se mělo k světu hned, i když vysloveně nekřičelo na okolí .

Gwen si očekávaně oddechla a ještě se čekalo, že dá to 3. štěně, podle kontrolního ultrazvuku by měly být určitě 3. Ale ta pauza byla více než dlouhá a nedoprovázely ji žádné porodní tlaky a stahy, takže se opět volalo a po 6.h ranní jsme byli na cestě k veterinářce.

Tam se provedl pokus o RTG, ale Gwen velmi nerada u veterináře „sedí“, takže se zkusil ultrazvuk a bylo potvrzeno! Ještě 2 štěňata jsou uvnitř.  A protože porodní reflexy a pohyby nic, tak se počkalo na asistujícího doktora a po uspání (i tady si Gwen vybrala bonus a „zabrala“ až na 2.pokus, po první dávce na nás dost dlouho pokukovala co že jako bude) se po půl hodince císařským řezem dostali na svět „velký“ pes a „menší“ fenka. Psí kluk asi také jako jediný bude mít nejspíše tricolorní vybarvení, holky zatím vypadají bicolorně, ale z toho určitě vyrostou.

1.týden (26. 3 – 1.4.2018)

27.3.2018

Po porodní noci a prvním dnu se podařilo zaběhnout některé rituály spojené s našimi přírůstky. Nejmenší ze tří  sourozenců, „malé“ Abby, se nedařilo dotáhnout své pokusy o nakrmení od mámy do úspěšného konce a i když toho našplhala po jejím kožichu asi nejvíc, tak bylo dokrmována instantním mlékem.

Noc byla docela klidná, štěňata i Gwen nebyla hlučnější než snad bylo nezbytně nutné. Přes den se podařilo dosáhnout i Abby svého místa na slunci v oboru kojení, takže snad nebude zaostávat za svými sourozenci. Jen Gwen je taková neklidnější, chodí kolem dokola svého ležení, tak možná že se trochu ozývají „stehy“ na břiše, po kterých jí potomci ve snaze se nakrmit nevědomky tancují.

A když se nepije, tak se …. spí.

29.3.2018

Zdá se, že se jak u mámy Gwen, tak Abaddona, Aishy i Abby zaběhl rituál střídání dvou důležitých činností, a tak buď spí nebo jí. Hlavně u Abby  je vidět, že jí to prospívá a i ona přibírá na váze. Na sourozence ještě „nemá“, ale vystačí jen s kojením a to je skvělá zpráva. Gwen tu a tam pelíšek se štěňaty opustí, ale když zkontroluje blízké okolí, tak se rychle vrací. A je jedno, zda je to z kuchyně nebo ze zahrady.

30.3.2018

Dnes byla Gwen nějak neklidná, pozornost štěňatům věnovala jako jindy, ale hodně toho bezcílně nachodila a protože se při čištění objevila krev, tak jsme ji vzali k veterinářce. Vyšetření proběhlo docela poklidně, možná jen trochu zvýšená teplota, ale jelikož normálně – což je v jejím případě ráda a všechno – jí i pije, tak to snad byl jen planý poplach. Trojlístek A+A+A se má čile k světu.

To, že  štěňatům nic nechybí, asi nejlépe kromě jejich pravidelného krmení po cca 2,5 h dokládá fakt, že v necelém týdnu „překročila“ měřící rozsah váhy s hodnotou 400 g.

2. týden (2.- 8.4.2018)

3.4.2018

Největším pokrokem všech tří štěňat je jejich hmotnost. Za první týden přinejmenším zdvojnásobili, a tak Abby navážila 520 g, Aisha 540 g a Abbadon dokonce 608 g.

6.4.2018

Přibírání na váze se štěňata věnovala i dnes, první den, kdy je naše pracovní povinnosti vystavily samotě.    A zvládla to pod dozorem mámy Gwen skvěle, takže to určitě prolenošili všichni až je „psi boleli“.

7.4.2018

Zní to neuvěřitelně, ale nejmenší ze všech 3 sourozenců, kdysi malá Abigail, předhonila sestru Aishu a bratra Abaddona! Nikdo jí nemůže vzít prvenství v tom, že se jako první podívala svýma očima na okolní svět.

3. týden (9.- 15.4.2018)

9.4.2018

Po 2 týdnech od svého narození byli Abaddon, Aisha i Abigail i s mámou Gwen u veterináře. Cestu autem zvládli v podstatě spící a prošli první odčervovací kůrou. Růžový sirup asi zdaleka nedosahoval chuti mateřského mléka, ale povedlo se ho všem pozřít. Gwen si nechala poměrně v pohodě odstranit pár zbývajících stehů na břiše. Další návštěva je plánována za 14 dní.

10.4.2018

Dnešní den byl druhým, kdy psi zůstali doma jen s Gwen. Pracovní den to byl dlouhý, i tak bylo ale velkým překvapením, že po návratu domů byla štěňata mimo svůj pelech, každé jinde a Abby byla chvilku dokonce hledána. Po víkendovém otevření očí se všechna statečně stavěla na zatím vratké nohy a dnes se jim v tom evidentně dařilo zase o trochu lépe.

15.4.2018

Poslední dny jsou ve znamení stále jistějších a jistějších krůčků všech 3 štěňat. Stále se krmí pouze od Gwen, ale jelikož dnes, ve svých 3 týdnech,  dosáhla hmotnosti 1 kg, tak to asi přestane stačit.

4. týden (16.- 22.4.2018)

17.4.2018

Do 4.týdne svého života vstupují Abaddon, Aisha i Abigail na pevných psích nohách, takže mají chuť nejen na mateřské mléko, ale také na objevování. A když už se někam dojde, tak se toho objeví víc. Tak třeba dnes strávili slunečné odpoledne na balkóně a vlastně se tak poprvé venčili.

20.4.2018

Počasí přeje venkovním aktivitám a tak se náš trojlístek poprvé mohl vydat na zahradu. Trávník neklouže jako domácí podlaha, takže se tam dá moc dobře trénovat chůze a také hraní se sourozenci. A co teprve lenošení.

Štěňata se tak mohla pěkně předvést. Komu? Na seznámení se svým budoucím psem přijeli zájemci a Abaddon se jim moc líbil.

5. týden (23.- 29.4.2018)

24.4.2018

Po 14 dnech se štěňata vydala opět do veterinární ordinace, a to pro 2.dávku pasty na odčervení. Hmotností se blíží spíše 1,5 kg , prospívají tedy velmi dobře a za další 2 týdny se budou moci očipovat a také se jim odebere krevní vzorek na genetické testy.

Zuby začínají zkoušet všechno kolem sebe, takže si „hrají“ už i s granulemi. Ale kojení stále v jídelníčku převládá. Za trpělivost s drápky – a teď už zuby svých potomků – zaslouží velkou pochvalu dnešní oslavenkyně – Gwen jsou dnes 4 roky!

27.4.2018

Rostou nejen štěňata, ale také jejich zuby, a tak Abaddon, Abigail i Aisha do všeho koušou. A kolikrát i do předmětů k tomu určených!  A i jejich nohy jsou stále šikovnější, takže se běhá nejen po zahradě, ale i doma. Svět je mnohem větší, když se dá běhat z pokoje do pokoje. A tak se kolikrát každé štěně nachází někde jinde, někdy se „odtrhne“ jenom jedno a jindy dovádějí všechna na jednom místě.

Strava je bohatější tu o instantní mléko, tu o štěněcí granulky, ale Gwen stále kojí.

6. týden (30. 4. – 6.5.2018)

Psí trojčata vstoupila, nebo spíše vběhla, do 6.týdne svého štěněčího života. Stále je krásné počasí, takže se mohou odpoledne pořádně proběhnout na trávníku, trochu mezi sebou poprat a vyzkoušet zuby nejen na všem možném v domácnosti.

7. týden (7. 5. – 13.5.2018)

10.5.2018

Návštěvu u veterinářek byla plná zážitků. Když pomineme , že se proti nám spiklo počasí a v daný čas, na který jsem se domluvili, lilo jako z konve, tak i samotný průběh byl trochu komplikovanější. Každé ze štěňat bylo běžně vyšetřeno a potom se provedly odběry krve. Moc se té drahocenné tekutině téct nechtělo a „napíchnutá“ jehla v pacce se samozřejmě nelíbila ani jednomu z pacientů. Očkovací injekce byla díkem okamžiku, stejně tak i očipování. Bohužel se v informačním šumu stalo to, že se vzorky daly do „špatných“ zkumavek a proto se musel ten nejproblematičtější úkon opakovat. Ale nakonec se vše povedlo a vzorky byly odeslány do slovenského Slovgenu.

Štěňata se víc a víc mezi sebou perou, rostou (všichni mají kolem 1,8 kg) a dokonce i štěkají. Ale neví, že je v tomto týdnu čeká řada zážitků. Ve středu půjdou na odběr krve pro genetické testy a při téže návštěvě u veterináře projdou prvním „velkým“ očkováním. Pro identifikaci také dostanou každý svůj čip a „psí občanku“ .

12.5.2018

V pátek čekala Abby, Abaddona a Aishu první velká cesta autem. U štěňat šeltií je nově povinné klinické vyšetření očí (šeltie jsou náchylné k CEA), a tak se vydala na specializované veterinární oddělení do Brna. Cesta tam byla dost doplňována „naříkáním“, které obstarávala téměř sama Abby (mimochodem ta je hlasově nejvíc aktivní i doma, když štěká Gwen, jde do toho Abby z plných sil). Díky dobré dopravní situaci to ale netrvalo déle než bylo nutné. V Brně pak bylo poměrně dlouhé čekání na samotné vyšetření, ale štěňata se chovala vzorně a vše včetně rozkapání očí zvládla na jedničku. Velmi dobrá zpráva je, že všechna mají oči v pořádku. 

Cesta zpět byla už poklidná, vypadá to, že jim cestování nebude dělat problémy. A že to budou už brzy potřebovat, protože je za necelé 2 týdny čeká cesta k novým „rodinám“. A shodou okolností se asi budou stěhovat všechna 3 do Prahy!

8. týden (14. 5. – 20.5.2018)

Život téměř 8 týdenních štěňat je tak pestrý, že naplní hodiny i dny. A tak je to na webu znát  . A že si chceme naše trojčata užít, než se postupně rozutečou do světa? Kdo by nechtěl …

Tím prvním, kdo se stěhuje do nového prostředí, je Abaddon. Jeho noví „páníčci“, mladí manželé z okrajové části Prahy, se na něj byli podívat před měsícem a těch pár týdnů se na něj moc těšili. Jejich domácnost je na příchod nového člena moc dobře připravena, včetně jejich koček.

Na viděnou někdy v Praze, Abbadone ….

9. týden (21. 5. – 27.5.2018)

V tomto týdnu se vydala do světa i zbývající 2 štěňata tohoto vrhu. A že je tím světem Praha? Ano, jak Abigail, kterou si noví majitelé vyzvedli v úterý 22.5, tak Aisha v sobotu 26.5 se vydaly do české metropole.

Takže i s vámi někdy na viděnou …

15.8.2018

Čas posunul kalendář o pěkných pár týdnů dopředu a Abbadonovi, Abigail i Aishe bude pomalu 5 měsíců. Jak štěňata vyrostla a jak se jim daří v jejich domovech v jejich „smečkách“ se pojedeme podívat i s Gwen v rámci naší dovolené.

Jak setkání dopadla? Více ZDE.