Jak šel čas – vrh B

Prosinec 2018 – Leden 2019

Po přibližně 10 měsících od posledního hárání, 8 od porodu a po půl roce od doby, kdy se její první štěňata vydala do světa, Gwen začala počátkem prosince hárat. A i když porod nebyl bez problémů, tak jsme nechtěli, aby její první štěňata byla také její poslední a rozhodli jsme se zkusit ještě jedno krytí.

Vybírali jsme tentokrát  mezi 2 zlatými psi a nakonec jsme se 14. a 15.prosince vydali do Kroměříže k chovatelce Kateřině Šušlíkové za chovným psem Be Happy z Barbořinského vršku. „Bibi“ se při obou návštěvách zhostil svého úkolu a asistencí chovatelky a p.Habrové zodpovědně a tak se můžeme těšit v polovině února na vrh B. Vyšetření na sonografu pouze potvrdilo, že krytí bylo úspěšné a vypadá to na 3, možná dokonce 4, štěňata.

13.únor 2019

Téměř přesně 2 měsíce po krytí se 13. 2. 2019 po 13.h narodila císařským řezem naší feně Gwen dívčí trojčátka.

Zlatá slečna, vážící 231 g, se jmenuje Brux, tricolorní sestřička s větším bílým límcem dostala jméno Bree a měla ještě o 32 g více a druhá tricolorní fenka, nejvíc podobná mámě Gwen, s porodní váhou 248 g, se bude  jmenovat Betty

14.únor 2019

Po první noci, která byla plná buzení, se i přes den mají všechny 3 psí slečny čile k světu. Ale i krmení vyžaduje trochu toho cviku, a tak se zatím drží spíše pod svou porodní vahou. 

15.únor 2019

Druhá noc a den psího života přinesly své výsledky a tak můžeme u všech psích slečen připsat první váhové přírůstky. Mléčný bar u mámy Gwen je otevřen a plně k dispozici!

16.únor 2019

Venku se ukázalo skoro jarní sluníčko a za další den holky poporostly jako z vody. Máminy struky najdou bez problémů, jen jsou trochu více „ukvíkané“ než jsme byli zvyklí u minulých štěňat. Ale hlavně že jim chutná. Gwen je o samotě v jejich pelechu nechává málokdy a i náš kocour Mourek byl v jejich blízkosti déle než dřív.

17.únor 2019

Dnes se všechny fenky při vážení „vytáhly“,  nejmenší přírůstek byl přes 50 g! Možná i proto se Gwen častěji objeví mezi námi, aby si odpočinula od krmení a nabrala sil na další kolo.  

A když se nejí, tak se spí … a možná se i něco zdá.

18.únor 2019

Dnešek nevybočil ze zaběhnutého režimu, Brux, Bree i Betty nabírají na „psech“ jak se patří a nebo spí. Vážení se jim ale moc nelíbí, stejně jako zatím nejsou žádné modelky před objektivem fotooparátu. Ale pár obrázků s v galerii Galerie B (1.týden) objevilo i dnes.

19.únor 2019

Neuvěřitelné, jak to letí, štěňata mají 1.týden svého života za sebou. Rostou jako … z mateřského mléka. 

A vypadá to, že všechny fenky si už vyhlédli jejich noví majitelé, tentokrát každý z jiného koutu toho světa, který budou časem poznávat. 

20.únor 2019

Týden od svého narození zůstala dnes kvůli našim pracovním povinnostem šeltií trojčata „sama“ doma. Gwen zvládla všechno na jedničku. Ale každým dnem, a možná spíše hodinou, se některé z fenek podaří, na svých ještě docela vratkých nohách, vylézt z jejich pelechu.  

23.únor 2019

To, jak psí holky rostou před očima, nezobrazí asi žádná tabulka. Jen jsme si všimli, že je mezi nimi určitě větší hmotnostní rozdíl, než u štěňat z vrhu A. Vypadá to, že se už každým dnem podívají na okolní svět, ale zatím je okukujeme spíše my. Takže fotoalbum 2.týdne je určitě čím zaplnit. 

27.únor 2019

Po téměř 2 týdnech byli psí kojenci Betty, Bree a Brux včera poprvé u veterináře. Byly pochváleny, jak rostou, Gwen za to jak kojí a „srůstá“ (veterinářka jí vyndala pár zbývajících stehů) a všichni prošli odčervovací kůrou. Ta se bude opakovat za další 2 týdny a v dalším podobném intervalu dostanou fenky své pasy a čipy.

A ty přírůstky jsou pro zvědavé zde:

28.únor 2019

Poslední únorový den přinesl první rozevření víček a nahlédnutí na ten okolní svět. Tou ze psích slečen, která otevřela oči jako první, byla Betty, tedy nejmenší z vrhu a podobně jako Abigail z vrhu A předběhla své sourozence. Sestry Brux a Bree ji dohnaly hned druhý den, a tak se i pokusy o chůzi stávají stále úspěšnějšími. 

3.březen 2019

Vidět, co se kolem děje, je super. Jen kdyby většina toho okolního světa kolem tolik neklouzala pod tlapkami. Ale i ty se zpevní a půjde to. Drápky na těch předních, které jsme dnes fenkám zastřihli, k tomu ani nebudou třeba a jejich „otupení“ ocení hlavně kojící máma Gwen. Brux (911 g) a Betty (900 g) se blíží k hmotnosti 1 kg, docela o dost je v této disciplíně předběhla Bree (1063 g). Je prostě nejméně „lenivá“ se najíst 🙂 

5.březen 2019

Brux, Betty a Bree zařazují do náplně dní kromě spaní a krmení stále více „batolení“. Nohy je nesou jistěji a jistěji a tak se navzájem dokážou škádlit nebo bojovat o lepší místo u mléčného baru mámy Gwen.

Krmení zajišťuje pořád pouze Gwen, což je moc dobře, váhu 1 kg už překonaly všechny slečny. Ale v tlamičkách se dají nahmatat první zoubky, tak uvidíme…   

8.březen 2019

Dnes se na chvilku všechny fenky pod dohledem mámy Gwen podívaly na zahradu. Sluníčko má sice už jarní sílu, ale do kožíšků zvyklých na vzájemné teplo nebo to mámino foukalo víc, než bylo příjemno a tak se jim na trávu moc nechtělo. 

10.březen 2019

Dnes se přijeli podívat na Bree členové její budoucí „smečky“. V té své stávající už jednu šeltii mají, je stejně mladá jako Gwen, a hlavně jejich 3 dětem s všechny fenky moc líbily.

Vypadá to, že krmení od mámy Gwen už nebude téměř 4.týdenním štěňatům stačit. Takže dnes měly na zkoušku příkrmové mléko, které sice z misek zmizelo raz dva, ale třeba Betty úplně nesedlo. 

12.březen 2019

14 dní uteklo a tak jsme se dnes podruhé  vydali s fenkami k veterináři. Do převozního košíku se tak tak vešly a svými přírůstky paní doktorku mírně řečeno překvapily. Domluvilo se jejich očipování (opět za 2 týdny) a také se ví, že 2.4. pojedou na vyšetření očí do Brna.

 14.březen 2019

S rostoucími „štěňátky“, která jsou už spíše pořádnými štěňaty, rostou i jejich zuby. Což poznává krom jejich psích hraček i vybavení domácnosti a hlavně máma Gwen. Kojení sice ještě úplně nezavrhla, ale dokáže se po svých upírkách pěkně ohnat a ráda se odloží někde mimo jejich dosah. Takže přikrmujeme mlékem a i granulky jsou vděčnou jedlou „hračkou“. 

17.březen 2019

Počasí bohužel nepřeje častějšímu pobytu venku, ale dnešek byl výjimkou. Holkám to běhá čím dál lépe, hlavně když to – jako třeba na té trávě dnes venku – neklouže. A tak se povedlo pár moc pěkných fotek.

Také se jim daří zapojovat rostoucí zuby do okusování předmětů k tomu určených včetně minigranulek. A občas i do těch k tomu neurčených, včetně sester.

Se svou budoucí rodinou se včera měla možnost seznámit Brux. Cestovali za ní skoro 300 km, i když stejně jako Bree a Betty většinu jejich návštěvy prospala, tak se moc líbila. A stejně jako na Bree na ni „doma“ bude čekat psí kamarádka – roční „borderka“ Bony.

20.březen 2019

Kalendářně nám začalo jaro a psí slečny Betty, Bree a Brux vstoupily do 6.týdne života. Rostou z mámina, ale čím dále více také z příkrmového mléka a štěněcích granulí. Škoda jen, že se to jaro trochu schovává a tak dnes bylo ještě celkem zima na delší pobyt na zahradě.

Psím slečnám se daří… Běhat, poznávat trochu víc dvůr i trávník na zahradě nebo trénovat zuby  na  všem možném a hlavně růst. Bree váží 2,22 kg, Betty 1,86 kg a Brux 1,77 kg. 

23.březen 2019

Psím slečnám se daří… Běhat, poznávat trochu víc dvůr i trávník na zahradě nebo trénovat zuby  na  všem možném a hlavně růst. Bree váží 2,22 kg, Betty 1,86 kg a Brux 1,77 kg. 

28. březen 2019

Stále více štěkající, okousávající a do prázdných misek častěji hledící psí slečny jsou ode dneška legitimovatelné. Dostaly čipy a pasy a také prošli prvním veterinárním vyšetřením a očkováním.  

U Gwen se bohužel objevili příznaky nějakého „pooperačního“ zánětu. Moc doufáme, že se ho podaří odrazit pomocí naordinovaných antibiotik. Je ale i přesto stále starostlivou mámou, která tu svoji „drobotinu“ vážící 2,8 kg(Bree), 2,4 kg (Betty), resp. Brux (2,2kg) kojí pečlivě hlídá. O jejich čilosti by mohl docela dobře vyprávět náš kocour… 🙂

31.březen 2019

Vypadá to, že se fenky vydají ke svým novým majitelům příští víkend. Což je … za chvíli. Víkendové počasí přálo několikahodinovému slunění a dovádění na trávníku, fotodokumentace bude na webu brzy. 

3.duben 2019

Betty, Bree i Brux za sebou mají včerejší klinické vyšetření očí v Brně. Výsledky jsou potěšující, oči jsou u všech tří psích slečen v pořádku. Jejich první delší cesta autem byla po prvních kilometrech, které se jim v těsné  přepravce moc nelíbily, nakonec také celkem klidná, a to je dobrá zpráva pro jejich další brzké cestování. Ano, už se ví „jízdní“ řád, podle kterého se vydají ke svým novým člověčím parťákům. Brux do Středočeského kraje v pátek, Betty do Plzeňského v sobotu a Bree „zůstane“ o pár km v tom Jihomoravském. 

5.duben 2019

A je to tady … Dnes jsme vypravili do jejího nového domova naši „Veverku“ Brux. A jak už víme, tak dlouhou cestu zvládla ve společnosti svého člověčího kamaráda Matěje dobře. Budeme rádi za zprávy o jejích dalších pokrocích a životě v novém prostředí.  

6.duben 2019

Cestu až k Šumavě má za sebou i druhá z fenek – Betty. Dopoledne i po obědě se ještě proskotačila s mámou Gwen a sestřičkou Bree na zahradě a i u ní budeme rádi za informace o jejích pokrocích. 

7.duben 2019

Z pomezí Jihomoravského a Zlínkého kraje si pro poslední psí slečnu přijela celá její nová člověčí rodinka. A tak se už i Bree seznamuje s novým prostředím. Doufáme, že si nejen s  šeltií „tetkou“ Bětkou bude rozumět.